t h a i t r a v e l
دانستنیهای شهرهای تایلند
1395/10/18 00:19

پاتایا

درباره پاتایا:

پاتایا در147 کیلومتری جنوب شرقی بانکوک است. پاتایا مکانی است که در آن سرگرمی ، شور و ذوق و هیجان در یک منطقه ساحلی گرمسیری با بیش از 35000 اتاق در تعداد زیادی هتل و استراحتگاه یک جا جمع شده اند . پاتایا به داشتن ساحلهای شنی گسترده گوناگون ، غذاهای متنوع ، استخرهای مهیج ، زمینهای ورزشی ، جاذبه های حیرت آور ، مراکز خرید عالی و یک محیط طبیعی کامل معروف است . حقیقتا پاتایا دارای همه این موارد است .این شهر ساحلی برج مانند برای تعداد زیادی از توریست ها بهترین مقصد است.


پاتایا چیزی بیش از ساحلهای گوناگون و سرگرمی را عرضه می کند ، که آن شامل جذابیت ها و سرگرمی های خیره کننده و زیبا برای لذت بردن توریستها ست . ورزشهای آبی در تمامی ساحلهای اصلی باقیمت مناسب وجود دارد . فعالیت های سرگرم کننده در طول بیشتر جاده های اصلی ترتیب داده شده است ، که با تاکسی یا پیاده برای تمامی بازدید کنندگان قابل دسترس است .جزیره های آرام و فنا ناشدنی پاتایا که رسیدن به آنها با لنج فقط یک ساعت به طول می انجامد شگفتی های دلپذیری هستند که همیشه مسافران را مجذوب زیبایی های خود می کند.

ساحل ناکوالا:

هر ساحل در پاتایا جذابیتهای مخصوص به خود و ویژگی های جداگانه ای را دارد . ساحل ناکوالا یک نمونه از ساحلی آرام است ، جایی که می توان نگاهی اجمالی به زندگی محلی سنتی داشت . ساحل پاتایا به خوبی در میان بازدیدکنندگان شناخته شده است و بهترین مکان برای داشتن لحظاتی خوش است. ساحل های شنی با آبی به شفافیت کریستال که با قایق تنها در 45 دقیقه ای جزیره کوه لن قرار دارند، تنها 10 دقیقه با رانندگی از مرکز شهر فاصله دارد.

ساحل پاتایاتور پاتایا:

این ساحل در طول 4 کیلومتری با خلیج پاتایا روبرو می شود .

جایی که سوار بر قایق می توان جزایر نزدیک ساحل پاتایا را مشاهده کرد .

ساحل پاتایا از شمال به جنوب انحنا پیدا کرده است و غالبا در اطراف سه خط گردشگاه ساحلی و جاده ساحلی موازی شده است که در بخشهای شمالی و مرکزی در نزدیکی هتلها و رستوران ها به صف کشیده شده است .

ناحیه شمالی ساحل غالبأ آرام است در حالیکه بخشهای مرکزی و جنوبی به علت کنار هم قرار گرفتن مغازه ها، فروشگاه های بزرگ ،بوتیک ها، سالنهای زیبایی ،سوپر مارکت ها،کافه شاپ ها ،رستورانها به طور فزاینده ای سرزنده و شاداب است .منطقه مرکزی ساحل بخش اصلی خرید است.

در پاتایا چه می بینیم:

پاتایا جاذبه های تماشایی زیادی را عرضه می کندجاذبه هایی مانند ساختمان بزرگ قلعه چوبی که بزرگترین بنایی در جهان است که کاملا از چوب ساج ساخته شده است و یا مجموعه مینی سیام که یکی از جذابیت های تایلند میباشد .

جهانگردها می توانند از تعداد زیادی از معبدهای تایلندی و چینی دیدن کنند .در پاتایا شگفتی های حیرت انگیز طبیعی و جذابیتهای زیادی وجود دارد که ارزش دیدن دارند.


خرید در پاتایا:

پاتایا ممکن است که مراکز خرید بزرگ ،فروشگاه های بزرگ یا بازارهای بانکوک را نداشته باشد اما حتی برای یک لحظه هم فکر نکنید که از تجربه خرید کردن محروم می شوید.

مراکز خرید نه چندان بزرگ پاتایا این امکان را به شما می دهد که آن چه را که در جستجوی آن هستید آسانتر پیدا کنید. برای مثال Mike’s ، Festival Centre ،Big C و Royal Garden Plaza تعدادی از مراکز خرید پاتایا هستند که تمامی این فروشگاه ها از طریق جاده ساحلی و جاده دوم پاتایا قابل دسترس هستند .دکه های خیابانی در مناطق عمومی به تعداد زیادی وجود دارند که مهمترین جا برای خرید صنایع دستی ، سوغاتی ، انواع CD و انواع پارچه های تایلندی می باشند.

 

یکشنبه بازار و بازار غذا در پاتایا

در نزدیکی بیمارستان دو بازار وجود دارد ،که یکی از آنها یکشنبه بازار و بازار دیگر، بازار غذا است.

بازار Nong Mon:

که بازار محلی معروف با انواع سوغات ها و صنایع دستی میباشد که در حدود یک کیلومتری اصلی ترین جاده بنگ سین واقع شده است . در میان خریدهای معروف آن ، انواع غذاها ،غذاهای دریایی خشک ، Khao Lam یا برنج پخته شده در بامبو، ماهیچه های بخارپز شده پر ادویه ، میگوهای جنوبی سرخ شده ، موزهای شیرین شده ، چیپس ها و کمپوتهای میوه بسیار متنوع وجود دارد.


تاریخچه پاتایا:

تاریخچه پاتایا از سال 1960 میلادی آغاز می شود ، زمانیکه برخی از ساکنان بانکوک برای تعطیلات آخر هفته به این شهر می رفتند. پیش از آن پاتایا دهکده ماهیگیری خواب آلودی بود تا زمانیکه جنگ ویتنام بین آمریکا و ویتنام آغاز شد. ارتش آمریکا برای استفاده لجستیک جنگ و ایجاد پایگاه نزدیک این شهر فرودگاهی ساخت و این شهر محلی شد برای ورود افراد فقیر تایلندی برای بدست آوردن کسب و کار در این منطقه.

در واقع صنعت گردشگری در این شهر از آن تاریخ آغاز شد.

اقتصاد پاتایا:

پاتاپا تا چندی پیش به دهکده کوچک ماهیگیری مشهور بود اما امروزه بصورت یک شهر و مرکز توریستی بزرگی در آمده است.

پاتایا از نظر اقتصاد گردشگری؛ نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم کشور تایلند دارد. اهالی این شهر از انواع و اقسام شگردها برای کسب درآمد بهره می‌برند. اجاره دادن سایبان و تخت در حاشیه ساحل و همینطور اجاره دادن اتومبیل، موتورسیکلت، دوچرخه و ورزشهای آبی اطراف ساحل از جمله این شگردهاست. در پارکها و مناطق دیدنی این شهر، انواع و اقسام جانوران نظیر طوطی، میمون، تمساح ، ببر و مارهای کوچک و بزرگ موجود است تا گردشگران در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار گرفته و عکس یادگاری بگیرند.

ساختار پاتایا:

پاتایا مکانی است که درآن سرگرمی ، شور و ذوق و هیجان در یک منطقه ساحلی گرمسیری با بیش از 35000 اتاق در تعداد زیادی هتل و استراحتگاه یک جا جمع شده اند . پاتایا به داشتن ساحلهای شنی گسترده گوناگون ، غذاهای متنوع ، استخرهای مهیج ، زمینهای ورزشی ، جاذبه های حیرت آور ، مراکز خرید عالی و یک محیط طبیعی کامل معروف است . حقیقتا پاتایا دارای همه این موارد است .این شهر ساحلی برج مانند تازه ساخت برای تعداد زیادی از توریست ها بهترین مقصد است.

غذا:

غذاهای تایلند به دلیل قرار گرفتن این کشور در میان چین و هند، آمیزه ای از غذاهای این دو کشور است. غذا در تایلند وعده مشخصی ندارد و معمولا بخارپز شده یا تفت داده می شود. برخی از موادی که در آشپزی تایلندی بسیار رایج هستند عبارتند از: سیر، ‌فلفل قرمز، برگ لیمو، شیر نارگیل، تمر هندی، زنجبیل، فلفل سیاه، ریحان، زردچوبه، زیره سبز، آب لیمو و سس ماهی.

غذای اصلی تایلند، برنج به ویژه برنج سفید است که تقریبا در همه وعده های غذایی استفاده می شود. پس از آن رشته، کاری، و نیز ماهی و میگو در غذاهای این کشور به وفور یافت می شوند. دلیل آن نیز وجود خلیج تایلند و هم چنین رودخانه های بسیار است که وابستگی غذاهای تایلندی را به موجودات و گیاهان دریایی نشان می دهد.

آشپزی سنتی تایلند معمولا به شکل آب پز، کباب کردن یا پختن بوده اما در طول سال ها با تاثیر از چینی ها، سرخ کردن و تفت دادن هم وارد آن شده است. فلفل را هم پرتغالی هایی که در قرن هفدهم از امریکای جنوبی به تایلند آمدند، با خود به همراه آوردند.

        

در تایلند غذا یکباره و با هم سرو می شود. غذای مناسب تایلندی شامل سوپ، خوراک کاری با ادویه یا سالادی ادویه دار، سس همراه با ماهی و سبزیجات می شود. اما اگر سوپ ادویه دار باشد، غذایی بدون ادویه را جایگزین کاری می کنند زیرا باید هارمونی طعم و ترکیب در هر غذا و هم چنین میان تمام غذاها با هم وجود داشته باشد. در کنار این غذاها معمولا سالادی تند و چندین سس مختلف برای انواع این غذاها و نیز دسری شیرین و یا میوه های تازه وجود دارند.

جشن های سالانه:

کم پیش می آید که در بانکوک باشید و جشن یا فستیوالی به مناسبتی برگزار نباشد! تایلند در طول سال، شاهد چندین جشن زیبا به مناسبت های مختلف است که بعضی از آنها نیز جزو تعطیلات رسمی کشور هستند. تایلندی ها از آنجا که علاقه زیادی به جشن و شادی دارند، از هر فرصتی حتی کریسمس، برای برگزاری جشن های ملی استفاده می کنند به طوری که سال نو را در تایلند سه بار جشن می گیرند: سال نو میلادی در ژانویه، سال نو چینی در فوریه و سال نو تایلندی در آوریل. بیشتر جشن ها ملی نیز در فصل خنک که بین ماه های نوامبر تا فوریه است، برگزار می شوند.

جشن آب Songkran Festival :

جشن سال نو تایلندی، در ۱۳ آوریل هر سال برگزار می شود و ۳ روز به طول می انجامد تا ۱۵ آوریل که نخستین روز سال جدید است. واژه Songkran در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است.

در این روز همچنین جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسیار باارزش است. در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند.

در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب، در ایالت چیانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای می روند.


جشن ماه کامل Loy Krathong :

یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند لوی کراتونگ نام دارد. این جشن هر سال در روز ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود که در تقویم میلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است. لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای کلکی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است.

در شامگاه این روز بسیاری از مردم به کانال یا رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کینه ها، خشم و پلیدی ها را از خود دور کنند. مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها بر این باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند.

         

کلک ها از پوست و برگ درخت موز ساخته شده و با یک گل، یک شمع و ۳ عدد عود و سکه تزیین می شود. پیش از رها کردن آن در آب، آنها را روشن می کنند . تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد.

در چیانگ مای روز قبل از لوی کراتونگ، این روز را جشن می گیرند و فانوس های خود که به شکل بالون هستند را در شامگاه این روز رها می کنند تا بد اقبالی از آنها دور شود و نور فانوس راه درست را در زندگی به آنها نشان دهد.

تعطیلات رسمی:

تعطیلات رسمی در تایلند، هر سال در تقویم قمری همان سال اعلام می شود و به این دلیل با اندکی با تغییر همراه است:

اول ژانویه: روز آغاز سال نو

۶ آوریل: روز یادبود پادشاه رامای اول

۱۵-۱۳ آوریل:‌ جشن سال نو تایلندی- جشن آب

ماه می: مراسم سلطنتی کاشت، آغاز رسمی فصل کاشت در تایلند

اول می: روز جهانی کارگر

پنجم می: روز تاجگذاری

اول جولای: روز نیمه سال

۱۲ آگوست: روز تولد ملکه، روز مادر

۲۳ اکتبر: سالمرگ رامای پنجم

۵ دسامبر: روز تولد پادشاه، روز ملی، روز پدر

۱۰ دسامبر: روز قانونگذاری - تبدیل حکوت تایلند به سلطنت مشروطه

۳۱ دسامبر: شب سال نو.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :