t h a i t r a v e l
دانستنیهای شهرهای تایلند
1395/10/18 00:17

چیانگ مای

چیانگ مای

چیانگ مای در قسمت شمالی تایلند واقع شده که در همسایگی لائوس و برمه نیز هست.
 
رودخانه مگونگ در چیانگ مای جاری است . فرهنگ و تمدن منحصر بفرد مردمان ساکت در این ناحیه بطوری است که هم در کوهها و هم در جنگل ها مشغول به زندگی هستند.


درباره چیانگ مای :

چیانگ مای مهمترین شهر شمال تایلند می باشد که دارای آب و هوای معتدل است و به عنوان مرکز اقتصادی ارتباطی˓ فرهنگی و توریستی منطقه میباشد. این شهر در هفتصد کیلومتری بانکوک و در کنار رود مائه پینگ قرار دارد. ارتفاعش 310 متر بالاتر از سطح دریا است و اطراف آن را رشته کوه های بلندی احاطه کرده است.کوه و جنگل در این منطقه انقدر زیاد است که بخش های زیادی از آن در فهرست پارک های ملی تایلند قرار گرفته و امنیت و آرامش زیادی را به گردشگران هدیه می کند.

چیانگ مای مکان پایتخت سلسله ی لانا بوده و نه تنها پایتخت و مرکز فرهنگی پادشاهی لانا بوده بلکه به مرکز اصلی بودیسم در شمال تایلند نیز تبدیل شد.

قرار گرفتن معبدها ˓ خندق ها و برج و باروهای قدیمی این شهر در کنار امکانات تفریحی مدرن و جاذبه های طبیعی باعث رضایت بخشی مسافرین از این شهر شده است. بیشتر نقاط دیدنی چیانگ مای در مرکز تاریخی آن واقع شده است .


آب و هوا

در منطقه ای کوهستانی واقع شده و آب و هوایی معتدل و خنک دارد .
بهترین زمان برای سفر به چیانگ مای بین ماه های دسامبر تا مارس است.
اواخر بهار تا پایان تابستان هوا گرم است و این فصل˓ فصل ریزش باران است که معمولادر در ساعات دیر هنگام بعد از ظهر می بارد .بدین ترتیب مشکلی را برای توریست ایجاد نمی کند .

جاذبه ای گردشگری در چیانگ مای :

در قلب چیانگ مای شهر قدیمی وجود دارد که اطراف آنرا خندقی باستانی فرا گرفته است.که در حال حاضر هم بقایای دیوارهای قدیمی شهر موجود است .

برای دیدن پنج دروازه ی باستانی و گردش در اطراف خندق و برج و باروی چیانگ مای قدیم˓مغازه ای زیبای باستانی˓دکه های فروش رشته چینی و ساختمانهای چوبی˓ پیاده روی کنید˓ دوچرخه برانید یا از موتورهای سه چرخه(توک توک) استفاده کنید.

وسایل نقلیه ایی که میتوانید استفاده کنید :

توک توک یاهمان موتور سه چرخه
.سی لور: شبیه وانت های پیکاپ هستند و البته سقف دارند
 
معابد :

چیانگ مای بیش از 300 معبد را در خود جای داده است که در زبان تایلندی "وات"خوانده می شود که از جاذبه های شهر به شمار میروند چیانگ مای 13مسجد دارد که توسط مسلمانان چینی ساخته شده اند .

نام معابد چیانگ مای 
دوی سوتپ-چیانگ مان-بهاراسینگ-اومونگ-جدی لوانگ
 
فستیوال ها :

فستیوال یی پنگ (ماه کامل) :

اهالی این شهر برای درخواست صلح و شادی مردم از خدایان به آنها اینگونه پیام میرسانند که : فانوس هایی در شب به هوا میفرستند ویا بعضی هم خدای آب را برای برآورده ساختن آرزوهایشان انتخاب می کنند و کاردستی های تزئین شده با گل و شمع را به آب میندازند. البته آتش بازی را به هم به این فستیوال اضافه کنید .
این فستیوال در پایان ماه کامل دوازدهمین ماه در تقویم سال قمری تایلندی برگزار می شود .

فستیوال چتر بوسانگ :

این فستیوال در مرکز صنایع دستی بوسانگ در ماه ژانویه برگذار میشود. این صنایع دستی از کاغذ به شکل های مختلف ساخته شده است که دراین فستیوال چترهای رنگی این جشن را زیباتر کرده است .

فستیوال گل :

این فستیوال که در ماه فوریه برگذار می گردد در آن به رقابت برای تزئین بهترین باغ های گل اشاره کرد. نمایش گاری های گل و نیز برگذاری کارناوال های مختلف هم در جریان این فستیوال مورد توجه قرار دارد. فستیوال گل از ایستگاه راه آهن چیانگ مای شروع می شود و در پارک تونگ بواک هات خاتمه میابد.


فستیوال سونگ کران :

این فستیوال در روزهای 13 تا 15 آوریل برگزار می گردد˓ روز سیزدهم این ماه سونگ کران نامیده شده که شمایل بودا در شهر چیانگ مای به مدت هفت شب و هفت روز برگزار می گردد.

جاذبه های طبیعی و گردشگری :

پارک ملی دوی اینتانون :

این پارک در 47 کیلومتری جنوب چیانگ مای قرار دارد این پارک با ارتفاع 2599 متر از سطح دریا روی بلندترین کوهستان تایلند واقع شده است.

دوی اینتانون بخشی از رشته کوه های هیمالیست که از نپال ˓ بوتان و میانمار می گذرد و به شمال تایلند میرسد .

سافاری روزانه و شبانه :

این محوطه به صورت جداگانه و فقط به منظور برگزاری سافاری در محوطه پارک دوی سوتپ پوی قرار گرفته است. فاصله ی این پارک تا مرکز چیانگ مای حدود بیست دقیقه می باشد. این منطقه حیوانات پرندگان و درندگان را در خود جای داده است.
در بخش درندگان حیواناتی مثل: پلنگ˓ شیر˓سگ شکاری آفریقایی˓ گرگ˓ ببر سفید˓ گرگ کانادایی˓ خرس سیاه آسیایی و کروکودیل فراهم است. در این منطقه 200 حیوان مختلف نگهدای می شوند .

پارک ملی سری لانا :

این پارک ششمین پارک ملی بزرگ در تایلند است که سه جنگل را در خود جا داده است .
سپری کردن شب روی آب رودخانه های شناور در فصل تابستان تجربه ای تکرار نشدنی و از جاذبه این پارک است.

پارک ملی اوب لوانگ :

چشمه های آب گرم ˓ غارها و آبشارهای این پارک و گونه های مختلف پرندگان و حیوانات وحشی باعث جذابیت در بین توریستها می باشد که در 105 کیلومتری چیانگ مای قرار دارد.

آبشارها :

بدلیل واقع شدن چیانگ مای در منطقه کوهستانی˓ آبشارهای مرتفع و زیبایی را در اطراف آن مشاهده کرد. از جمله ی این آبشارها میتوان به :
آبشار مونتاتال ˓ واچیراتارن ˓ مائه کلانگ و مائه سه اشاره کرد.
فیل سواری ˓مدرسه ی میمون ها نیز از دیگر جاذبه های گردشگری می باشد.

بازارهای نامی این شهر :

بازار شب- بازار شب آنوساران-بازار وارووت

صنایع دستی این شهر :

کتان و ابریشم- چتر و چتر آفتابی-نقره جات محصولات لاک و الکل شده-حکاکی روی چوب-محصولات قبایل کوهستانی-ظروف سفالی
 
استراحت و آرامش :

شام مخصوص خانتوک :
خوردن شام سنتی شمال تایلند که به همراه رقص و پایکوبی و موسیقی است را از دست ندهید بخش جذاب این شام ظروف استفاده شده در آن است. تمامی ظروف حتی قاشق چنگال های آن همگی از بامبو، نی و چوب نارگیل می باشد و سینی معروف به خانتوک که پنج غذا رو در خود جا می دهد و همگی آن با برنج سرو می شوند˓ میز گرد کوتاهی است که چند پایه متصل به هم دارد .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :